Խնդրի պայման;
Մայրիկը խնձորի համար վճարեց 350 դրամ, իսկ տանձի համար՝420 դրամ;
Խնդրի պահանջ
Ընդհամենը որքա՞ն դրամ վճարեց մայրիկը խնձորի ու տանքև համար;
Փոխենք պահանջը՝
Լուծում
350+420=770դր
Պատ՝. 770դր
Որքան դրամ ավել վճարեց մայրիկը տանձի համար;
Լուծում
Պատ՝. 420
Խնդիր 1
Առաջարկիր տարբեր պահանջներ և լուծիր ստացված խնդիրները;
Ա) Մրցույքում Արան վաստակեց 20 միավոր, իսկ հայկը ՝ երկու անգամ ավելի: 1
Լուծում
20×2=40 միավոր
40+20=60 միավոր
Պատ՝. 60 միավոր
Բ) Հայկը գնեց 3 կգ լոլիկ և 2 կգ վարունգ; 1 կգ լոլիկն արժե 300 դրամ, իսկ 1 կգ վարունգը՝ 250 դրամ: Քանի դրամ վարեց Հայկը:
Լուծում
30×3+2×250=1400
Պատ.՝ 1400 դր.