1․ Լրացրո՛ւ ապրիլ ամսվա օրացույցը։
երկուշաբթի | երեքշաբթի | չորեքշաբթի | հինգշաբթի | ուրբաթ | շաբաթ | կիրակի |
30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 |
Ամսի քանի՞սն էր
Այսօր ամսի քանի՞սն է։ | 13 |
Քանի՞ շաբաթ օր ունի ապրիլը։ | 30 |
Քանի՞ երկուշաբթի օր ունի ապրիլը։ | 4 |
Քանի՞ հանգստյան օր ունի ապրիլը։ | 8 |
Ամսի քանի՞սն էր երեք օր առաջ։ | 10 |
Ամսի քանի՞սն էր 1 շաբաթ առաջ։ | 3 |
Ամսի քանի՞սն էր 2 շաբաթ առաջ։ | 30.03 |
Ամսի քանի՞սն էր մեկ ամիս առաջ։ | 13.03 |
Ամսի քանի՞սը կլինի
Երեք օր հետո | 16 |
Յոթ օր հետո | 20 |
Մեկ շաբաթ հետո | 20 |
Երկու շաբաթ հետո | 27 |
15 օր հետո | 28 |
Մեկ ամիս հետո | 13.05 |
Շաբաթվա ի՞նչ օր էր
Երեկ | Կիրակի |
Չորս օր առաջ | հինգշաբթի |
Մեկ շաբաթ առաջ | երկուաբթի |
10 օր առաջ | ուրբաթ |
Շաբաթվա ի՞նչ օր կլինի
Վաղը | Երեքշաբթի |
Երեք օր հետո | Հինգշաբթի |
Յոթ օր հետո | երկուշաբթի |
Մեկ ամսի հետո | երկուշաբթի |
Ինչպիսի՞ եղանակ է այսօր
արևոտ | ամպամած | անձևային | քամոտ |
արևոտ |
2․Պատմի՛ր 42000 թվի մասին:
- Թիվը գրի՛ր տառերով:
- Քառասուներկու հազար
- 42000-ն ունի 0 տասնյակ և 0 միավոր
- Հարևան թվերն են՝
- 42001 41999
- Հաջորդող թիվն է՝
- 42001
- Մեծ
- Նախորդող թիվն է՝
- 41999
- Մեծացրո՛ւ 40789-ով:
4 | 2 | 0 | 0 | 0 | ||
+ | 4 | 0 | 7 | 8 | 9 | |
8 | 2 | 7 | 8 | 9 |
- Մեծացրո՛ւ 21970-ով
4 | 2 | 0 | 0 | 0 | ||
+ | 2 | 1 | 9 | 7 | 0 | |
6 | 3 | 9 | 7 | 0 |
- Մեծացրո՛ւ 97084-ով:
4 | 2 | 0 | 0 | 0 | ||
+ | 9 | 7 | 0 | 8 | 4 | |
1 | 3 | 9 | 0 | 8 | 4 |
- Մեծացրո՛ւ 101470-ով:
1 | 0 | 1 | 4 | 7 | 0 | |
+ | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | |
1 | 4 | 3 | 4 | 7 | 0 |
- Մեծացրո՛ւ 500064-ով:
5 | 0 | 0 | 0 | 6 | 4 | |
+ | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | |
5 | 4 | 2 | 0 | 6 | 4 |
- Մեծացրո՛ւ 100747-ով:
1 | 0 | 0 | 7 | 4 | 7 | |
+ | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | |
1 | 4 | 2 | 7 | 4 | 7 |
- Փոքրացրո՛ւ 30036-ով:
4 | 2 | 0 | 0 | 0 | ||
— | 3 | 0 | 0 | 3 | 6 | |
1 | 0 | 9 | 6 | 4 |
- Փոքրացրո՛ւ 20101 — ով:
4 | 2 | 0 | 0 | 0 | ||
— | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | |
2 | 1 | 8 | 9 | 9 |
- Փոքրացրո՛ւ 20009-ով:
4 | 2 | 0 | 0 | 0 | ||
— | 2 | 0 | 0 | 0 | 9 | |
2 | 1 | 9 | 9 | 1 |
- Փոքրացրո՛ւ 10940-ով:
4 | 2 | 0 | 0 | 0 | ||
— | 1 | 0 | 9 | 4 | 0 | |
3 | 1 | 0 | 6 | 0 |
- Փոքրացրո՛ւ 13048-ով:
4 | 2 | 0 | 0 | 0 | ||
— | 1 | 3 | 0 | 4 | 8 | |
2 | 8 | 9 | 5 | 2 |
- Մեծացրո՛ւ 10 անգամ, 100 աննգամ։
- 42000×10=420000 42000×100=4200000
- Փոքրացրո՛ւ 10 անգամ, 100 անգամ
- 42000:10=4200 42000:100=420
- Կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա տասնյակը, հայուրյակը, հազարյակը
- 42010,42100,43000
- Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր թիվը։
- 42000
- 24000 40002 40200 40020 20004 20400
- Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենամեծ թիվը։
- 42000
- 24000 40002 40200 40020 20004 20400
3. Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Երկու տուփերից առաջինը կշռում է 400 գրամ, երկրորդը՝ 240 գրամ։ Քանի՞ կոնֆետ կա առաջին տուփում, եթե երկրորդ տուփում կա 6 կոնֆետ։
Լուծում
240գ-6 կոնֆետ
400գ – xկոնֆետ
240:6=40գ=1 կոնֆետ
400:40=10
Պատ․՝10 կոնֆետ
Բ․ Նարեն ու Նիկան գնեցին կակաչներ։ Նարեն վճարեց 450 դրամ, իսկ Նիկան՝ 250
դրամ։ Քանի՞ կակաչ գնեց Նիկան, եթե Նարեն գնեց 9 կակաչ։
Լուծում
450դր-9 կակաչ
250դր-x կակաչ
450:9=50=1կակաչ
250:50=5
Պատ․՝5կակաչ
Գ․ Դպրոցի լողավազանի ջուրը լցնում են երկու խողովակով։ Առաջին խողովաով լցրին 4500 լ ջուր, երկորդով՝ 3 անգամ ավելի։ Ընդամենը որքա՞ն ջուր լցվեց լողավազանի մեջ։
Լուծում
4500×3=13500
13500+4500=18000
Պատ․՝18000լիտր
Դ․ Դատարկ ջրավազանի մեջ առաջին խողովակով լցվեց 1820 լ ջուր, իսկ երկրորդով՝ 140 լ-ով ավելի։ Տնկիները ջրելու համար պապիկը այդ ջրից օգտագործեց 1570 լ ջուր։ Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում։
Լուծում
1820+140=1960
1960+1820=3780
3780-1570=2210
Պատ․՝2210լիտր
4․ Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
Գումարելի | 25410 | 14020 | 34510 | 23123 | 45912 | 7390 | 14570 | 64100 |
Գումարելի | 4590 | 24111 | 490 | 21877 | 4088 | 35614 | 8430 | 8200 |
Գումար | 30000 | 38131 | 45000 | 45000 | 50000 | 42004 | 23000 | 72300 |
5․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
1200 : 300 =4
2500 : 50 =50
6300 : 90 = 70
42000 : 700 =60
56000 : 80 =700
3600 : 90 =40
256 x 7 = 200 x 7 + 50 x 7 + 6 x 7
3694 x 3=11082
1420 x 5 = 7100
3450 x 4 = 13800
2145 x 6 = 12870
3748 x 2 =7496
6․ Ո՞ր կտորն է պակասում։

5
7․ Կռահի՛ր թիվը։
Ա․ Զույգ կլոր եռանիշ թիվ է, հարյուրավորը 9 է, տասնավորը 3 է։
Պատ․՝930
Բ․ Պարունակում է 3 հարյուրյակ․ 8 տասնյակ, զույգ է, փոքր է 122-ից։
Պատ․՝380
Գ․ Ամենամեծ քառանիշ կենտ թիվն է։
Պատ․՝9999
Դ․ Ամենափոքր վեցանիշ կենտ թիվն է։
Պատ․՝111111
Ե․ Ամենափոքր հնգանիշ կենտ թիվն է։
Պատ․՝11111
8․Կազմի՛ր արտահայտությաւններ և հաշվի՛ր գումարը։
Թղթադրամ | քանակը | քանակը | քանակը |
2 հատ 50000×2=100000 | 4 հատ 50000×4=200000 | 9 հատ 50000×9=450000 | |
4 հատ 20000×4=80000 | 9 հատ 20000×9=180000 | 3 հատ 20000×3=600000 | |
3 հատ 10000×3=30000 | 4 հատ 10000×4=40000 | 10 հատ 10000×10=100000 | |
2 հատ 5000×2=10000 | 3 հատ 5000×3=15000 | 4 հատ 5000×4=20000 | |
5 հատ 2000×5=10000 | 7 հատ 2000×7=14000 | 3 հատ 2000×3=6000 | |
1 հատ 1×1000=1000 | 2 հատ 1×2000=2000 | 1 հատ 1×1000=1000 | |
Ընդամենը | 100000+80000+ 30000+10000+ 10000+1000= 231000 | 200000+180000+ 40000+15000+ 14000+2000= 451000 | 450000+600000 +100000+20000 +6000+1000= 1627000 |
9․Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ 5 կգ կարտոֆիլի և 1 կգ սոխ գնելու համար հարկավոր է 1300 դրամ։ Ինչքա՞ն արժե 1 կգ կարտոֆիլը, եթե 1 կգ սոխն արժե 300 դրամ։
Լուծում
1300դր կարտոֆիլն է և 1 կգ սոխ
1300-300=1000
1000:5=200
Պատ․՝200դր
Որքա՞ն գումար է հարկավոր 10-ական կիլոգրամ կարտոֆիլ և սոխ գնելու համար։
Լուծում
200×10=2000կարտոֆիլ
300×10=3000սոխ
2000+3000=5000
Պատ․՝5000
Բ․ 3 կգ կաղամբի և 1 կգ գազարի համար վճարեցին 740 դրամ։ Ինչքա՞ն արժե 1 կգ կաղամբը, եթե 1 կգ գազարն արժե 140 դրամ։
Լուծում
740-140=600
600:3=200 1կգ կաղամբ
Պատ․՝200դր
Որքա՞ն գումար է հարկավոր 20-ական կիլոգրամ կաղամբ և գազար գնելու համար։
Լուծում
140×20=2800
200×20=4000
4000+2800=6800
Պատ․՝6800
Գ․ Երբ Նարեն իր գումարի կեսը տվեց Աննային, իր մոտ մնաց 400 դրամ։ Ինչքա՞ն գումար ուներ Նարեն։
Լուծում
400×2=800
Պատ․՝800
Դ․ Երբ Դավիթը կարդաց գրքի էջերի կեսը, մնաց կարդալու 80 էջ։ Քանի՞ էջից էր կազմված գիրքը։
Լուծում
80×2=160
Պատ․՝160
10․ Լրացրո՛ւ պակասող թվերը։
Նվազելի | 45000 | 9541 | 1452 | 7000 | 9000 | 9276 | 3555 | 47810 |
Հանելի | 4200 | 4761 | 562 | 5610 | 2740 | 15240 | 6450 | 35810 |
Տարբերություն | 40800 | 4780 | 890 | 1390 | 7260 | 24516 | 10005 | 12000 |
11․Որոշի՛ր յուրաքանչյուր բանջարեղենի արժեքը։

Լուծում
750-550=200դր լոլիկը
400-200=200
200:2=100դր գազար
550-200=360դր բրոկոլի
Պատ․՝200դր լոլիկը,100դր գազար,360դր բրոկոլի
12․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
456 x 400 = 182400
4 | 5 | 6 | |||
x | 4 | 0 | 0 | ||
1 | 8 | 2 | 4 | 0 | 0 |
987 x 30 =29610
9 | 8 | 7 | |||
X | 3 | 0 | |||
2 | 9 | 6 | 1 | 0 |
48 x 6000 =288000
4 | 8 | ||||
x | 6 | 0 | 0 | 0 | |
2 | 8 | 8 | 0 | 0 | 0 |
348 x 60 =20880
3 | 4 | 8 | |||
x | 6 | 0 | |||
2 | 0 | 8 | 8 | 0 |
678 x 700 =474600
6 | 7 | 8 | |||
X | 7 | 0 | 0 | ||
4 | 7 | 4 | 6 | 0 | 0 |
640 x 7 =4480
6 | 4 | 0 | |||
x | 7 | ||||
4 | 4 | 8 | 0 |
67800 x 5 =339000
6 | 7 | 8 | 0 | 0 | |
X | 5 | ||||
3 | 3 | 9 | 0 | 0 | 0 |
78300 x 6 =469800
7 | 8 | 3 | 0 | 0 | |
x | 6 | ||||
4 | 6 | 9 | 8 | 0 | 0 |
69000 x 4 = 276000
6 | 9 | 0 | 0 | 0 | |
4 | |||||
2 | 7 | 6 | 0 | 0 | 0 |
94600 x 9 =851400
9 | 4 | 6 | 0 | 0 | |
9 | |||||
8 | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 |
13․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Շախմատի մրցաշարին շախմատ էին խաղում սովորողների 20 զույգ: Սովորողներից 19-ը աղջիկ էին: Քանի՞սն էին տղա:
Լուծում
20×2=40
40-19=21
Պատ՝21տղա
Բ․ Թենիսի մրցաշարին խաղում էին 15 զույգ։ Թենիսիստներից 13-ը տղա էին։ Քանի՞սն էին աղջիկ։
Լուծում
15×2=30
30-13=17
Պատ․՝17աղջիկ
14․Աղյուսակից օգտվելով՝ լրացրո՛ւ աղյուսակը։

Բանջարեղեն | 1 կգ արժեքը | 2 կգ արժեքը | 5 կգ արժեքը | 10 կգ արժեքը | 30 կգ արժեքը | 90 կգ արժեքը |
Կարտոֆիլ | 200 | 400 | 1000 | 2000 | 6000 | 18000 |
կաղամբ | 400 | 800 | 2000 | 4000 | 24000 | 36000 |
սմբուկ | 600 | 1200 | 3000 | 6000 | 18000 | 54000 |
դդում | 60 | 120 | 300 | 600 | 1800 | 5400 |
ճակնդեղ | 300 | 600 | 1500 | 3000 | 9000 | 27000 |
բրոկոլի | 700 | 1400 | 3500 | 7000 | 21000 | 63000 |
բանջարեղեն | Վճարեցին | Գնեցին ․․․ կգ |
կարտոֆիլ | 6000 դրամ | 30կգ |
կաղամբ | 2400 դրամ | 6կգ |
սմբուկ | 3600 դրամ | 6կգ |
դդում | 1200 դրամ | 2կգ |
ճակնդեղ | 6000 դրամ | 20կգ |
բրոկոլի | 3500 դրամ | 5կգ |
15․ Ի՞նչ թիվ եմ ես։
Երկնիշ եմ, կենտ եմ, 5-ին պատիկ եմ, թվանշաններիս գումարը 7 է։
Պատ․՝25
Երկնիշ եմ, կլոր եմ, 3-ին պատիկ եմ։
Պատ․՝30
Եռանիշ եմ, կենտ եմ, հայուրավորս 2 է, տասնավորս 8, թվանշաննեիս գումարը՝ 13։
Պատ․՝283
Եռանիշ եմ, կլոր եմ, բաժանվում եմ 100-ի, հարյուրավորս 7 է։
Պատ․՝700
16․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Զատկի համար մայրիկը ներկեց 15 կարմիր և դեղին ձու։ Քանի՞ կարմիր և քանի՞ դեղին ձու ներկեց մայրիկը, եթե գիտենք, որ կարմիր ձվերը 3-ով շատ էին դեղին ձվերից։
Լուծում
15-3=12
12:2=6դեղին ձու
6+3=9կարմիր ձու
Պատ․՝6, 9
Բ․ Նարեկն ունի 19 ինքնաթիռ և մեքենա։ Մեքենաները 5-ով շատ են ինքնաթիռներից։ Քանի՞ ինքնաթիռ և քանի՞ մեքենա ունի Նարեկը։
Լուծում
19-5=14
14:2=7մեքենա
7+5=12ինքնաթիռ
Պատ․՝7, 12
Գ․ Դավիթը մեկ պաղպաղակի և մեկ կոնֆետի համար վճարեց 240 դրամ։ Դավիթը ինչքա՞ն վճարեց կոնֆետի համար, եթե գիտենք, որ այն պաղպաղակից 40 դրամով թանկ էր։
Լուծում
240-40=200
200:2=100դր պաղ
100+40=140 կոնֆետ
Պատ․՝140 100
Դ․ Նարեն ունի 13 կարմիր և դեղին մազակալ։ Կարմիր մազակալները 3-ով քիչ են դեղին մազակալներից։ Քանի՞ դեղին մազակալ ունի Նարեն։
Լուծում
Դեղին-x
Կարմիր x-3
13- 3=10
10:2+3= 5+3=8 դեղին
13-8= 5 կարմիր
Պատ․՝5 Կարմիր
17․ Կազմի՛ր արտահայտություններ և հաշվի՛ր արժեքը։
145 և 100 թվերի արտադրյալի և 10 -ի քանորդը։
145×100:10=1450
1540 և 2478 թվերի գումարի և 2750-ի տարբերությունը։
1540+2478-2750=1268
4500 և 10 թվերի քանորդի և 550-ի գումարը։
4500:10+550=1000
4500:10=450 450+550=1000
4900 և 900 թվերի տարբերության և 4900 և 100 թվերի քանորդի գումարը։
(4900-900) +(4900:100)=3951
4900-900=4000 4900:100=49 4000-49=3951
54000 և 100 թվերի քանորդի և 10-ի արտադրյալը։
54000:100×10=5400
54000:100=540 540×10=5400
250 և 100 թվերի արտադրյալի և 75000-ի գումարը։
250×100+75000=100000
250×100=25000 25000+75000=100000
18․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
4500 ։ 10 + (5000 : 100 + 5) x 10 = 450+55×10=450+550=1000
6300 : 63 : (400 : 8 x 2) =1
6300:63=100
400:8=50
50×2=100
100:100=1
32 x (5 x 2) + (30 x 20 + 800:10) = 840
5×2=10
32×10=320
30×20=600
800:10=80
600-80=520
320+520=840
500 x (250 : 10 : 5 ) x 10 =25000
250:10=25
25:5=5
500×5=2500
2500×10=25000
19․Կազմի՛ր արտահայտությաւններ և հաշվի՛ր գումարը։
Թղթադրամ | քանակը | քանակը | քանակը |
7 հատ 50000×7=350000 | 3 հատ 50000×3=150000 | 5 հատ 50000×5=250000 | |
2 հատ 20000×2=40000 | 8 հատ 20000×8=160000 | 6 հատ 20000×6=120000 | |
5 հատ 10000×5=50000 | 2 հատ 10000×2=20000 | 9 հատ 10000×9=90000 | |
8 հատ 5000×8=40000 | 7 հատ 5000×7=35000 | 3 հատ 5000×3=15000 | |
10 հատ 2000×10=20000 | 4 հատ 2000×4=8000 | 6 հատ 2000×6=12000 | |
5 հատ 1000×5=5000 | 7 հատ 1000×7=7000 | 9 հատ 1000×9=9000 | |
Ընդամենը | 505000 | 380000 | 496000 |
20․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Ճշմարտախոսը և Ստախոսը քննարկում են նոր հեռախոսը․
Ճշմարատախոս․ Շրջանակը կարմիր է։
Ստախոս․ Էկրանը փոքր է։
Ո՞ր հեռախոսի մասին է խոսքը։

Պատ․՝3 հեռախոս
Բ․ Չորս գորտերին նվիրեցին մեկական ֆոտոխցիկ։ Գորտերից յուրաքանչյուրը մեկական անգամ լուսանկարեց իր ընկերներին։ Ընդամենը քանի՞ լուսանկար ստացվեց։

Պատ․՝12
21․ Հաշվի՛ր արտադրյալը։
2300 x 6 = 13800
1400 x 9 = 12600
780 x 5 = 4000
39000 x 3 = 117000
12000 x 8 = 96000
328 x 800 = 262400
129 x 3000 = 387000
327 x 40 = 13080
129 x 500 = 64500
218 x 4000 = 872000
40 x 40 = 1600
300 x 20 = 6000
200 x 70 = 14000
80 x 600 = 48000
90 x 8000 = 720000
70 x 700 = 49000
22. Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
Ա․ (28 + 322) : 7 – 126 x 0 : 45 =50
350:7=50
126×0=0
0:45=0
Բ․ (314 + 562): 876 + 126 x 1 =127
314+562=876
876:876=1
126×1=126
1+126=127
Գ․ (700 — 619) : 9 – 0 x 324 =9
700-619=81
81:9=9
0x324=0
9-0=9
Դ․ (901 – 692 ) : 209 + 1 x 304 =305
901-692=209
209:209=1
1×304=304
304+1=305
23․Աղյուսակից օգտվելով՝ լրացրո՛ւ աղյուսակը։

բանջարեղեն | 1 կգ արժեքը | 2 կգ արժեքը | 5 կգ արժեքը | 10 կգ արժեքը | 30 կգ արժեքը | 90 կգ արժեքը |
մաղադանոս | 30 | 30×2=60 | 30×5=150 | 30×10=300 | 30×30=900 | 30×90=2700 |
լոլիկ | 90 | 90×2=180 | 90×5=450 | 90×10=900 | 90×30=2700 | 90×90=8100 |
գազար | 100 | 100×2=200 | 100×5=500 | 100×10=1000 | 100×30=3000 | 100×90=9000 |
վարունգ | 120 | 120×2=240 | 120×5=600 | 120×10=1200 | 120×30=3600 | 120×90=10800 |
ճակնդեղ | 40 | 40×2=80 | 40×5=250 | 40×10=400 | 40×30=1200 | 40×90=3600 |
բրոկոլի | 40 | 40×2=80 | 40×5=250 | 40×10=400 | 40×30=1200 | 40×90=3600 |
բանջարեղեն | Վճարեցին | Գնեցին ․․․ կգ |
լոլիկ | 2700 | 2700:90=30 |
մաղադանոս | 3000 | 3000:30=100 |
գազար | 800 | 800:100=8 |
վարունգ | 12000 | 12000:120=100 |
ճակնդեղ | 1600 | 1600:40=40 |
բրոկոլի | 120 | 120:40=3 |
24․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Զատկի համար մայրիկը ներկեց 18 կարմիր և դեղին ձու։ Քանի՞ կարմիր և քանի՞ դեղին ձու ներկեց մայրիկը, եթե գիտենք, որ կարմիր ձվերը 2-ով շատ էին դեղին ձվերից։
Լուծում
18-2=16
16:2=8 դեղին ձու
8+2=10 կարմիր ձու
Պատ․՝8 և 10
Բ․ Դավիթը մեկ պաղպաղակի և մեկ կոնֆետի համար վճարեց 320 դրամ։ Դավիթը ինչքա՞ն վճարեց կոնֆետի համար, եթե գիտենք, որ այն պաղպաղակից 20 դրամով թանկ էր։
Լուծում
320-20=300
300:2=150 պաղպաղակ
150+20=170 կոնֆետ
Պատ․՝170 և 150
21․Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
30 x 10 =300
70 x 4 =280
50 x 90 =4500
20 x 600 =12000
6000 x 30 =18000
500 :100 =5
9000 : 10 =900
350 : 7 =50
6300 : 900 =70
56000 : 80 =700
25․Կատարի՛ր սյունակով բազմապատկում։
413 x 2 =826
4 | 1 | 3 | ||
x | 2 | |||
8 | 2 | 6 |
4603 x 5 =23015
4 | 6 | 0 | 3 | |
x | 5 | |||
2 | 3 | 0 | 1 | 5 |
398 x 7 =2786
3 | 9 | 8 | ||
x | 7 | |||
2 | 7 | 8 | 6 |
4500 x 5=22500
4 | 5 | 0 | 0 | ||
x | 5 | ||||
2 | 2 | 5 | 0 | 0 |
745 x 300 =223500
7 | 4 | 7 | 4 | 5 | |
x | 3 | 0 | 0 | ||
2 | 2 | 3 | 5 | 0 | 0 |
485 x 300 =145500
4 | 8 | 5 | |||
x | 3 | 0 | 0 | ||
1 | 4 | 5 | 5 | 0 | 0 |
26․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Կարմիր ավտոմեքենան սլանում էր կապույտի ետևից։ Հետո նրանք հավասարվեցին։ Ինչո՞ւ։

Պատ․՝Կարմիր մեքենան ավելի արագ էր սլանում։
Ա․ Կարմիր մեքենան ավելի արագ էր սլանում։
Բ․ Կապույտ մեքենան ավելի արագ էր սլանում։
Գ․ Մեքենաների արագությունները հավասար են։
Բ․ Ռազմիկը քույրիկի համար նվեր պատրաստեց։ Այն գտնվում է կարմիր, կլոր հատակով, ժապավենով և բարձր տուփում։ Ո՞ր տուփում է նվերը։

Պատ․՝ N2

27․Աղյուսակից օգտվելով՝ լրացրո՛ւ աղյուսակը։
առարկա | 1 հատի արժեքը | 2 հատի արժեքը | 5 հատի արժեքը | 10 հատի արժեքը | 30 հատի արժեքը | 90 հատի արժեքը |
Մկրատ | 300 | 300×2=600 | 300×5=1500 | 300×10=3000 | 300×30=9000 | 300×90=27000 |
Կրտիչ | 90 | 90×2=180 | 90×5=450 | 90×10=900 | 90×30=2700 | 90×90=8100 |
Քանոն | 150 | 150×2=300 | 150×5=750 | 150×10=1500 | 150×30=4500 | 150×90=1350 |
Ամրակ | 10 | 10×2=20 | 10×5=50 | 10×10=100 | 10×30=300 | 10×90=900 |
Մատիտ | 80 | 80×2=160 | 80×5=400 | 80×10=800 | 80×30=2400 | 80×90=7200 |
Կոճգամ | 20 | 20×2=40 | 20×5=100 | 20×10=200 | 20×30=600 | 20×90=1800 |
առարկա | վճարեց | Գնեց ․․․ հատ |
Մկրատ | 9000 դրամ | 9000:300=30 |
Կրտիչ | 1800 դրամ | 1800:90=200 |
Քանոն | 1500 դրամ | 1500:150=10 |
Ամրակ | 400 դրամ | 400:10=40 |
Մատիտ | 32000 դրամ | 32000:80=400 |
Կոճգամ | 800 դրամ | 800:20=40 |
28․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Զատկի համար ներկեցին 25 կարմիր և դեղին ձու։ Քանի՞ կարմիր և քանի՞ դեղին ձու ներկեցին, եթե գիտենք, որ կարմիր ձվերը 5-ով քիչ էին դեղին ձվերից։
Լուծում
25-5=20
20:2=10 կարմիր
10+5=15 դեղին
Պատ․՝15 և 10 ձու
Բ․ Զատկի համար տատիկը թխեց 23 չամիչով և ընկույզով թխվածքաբլիթ։ Քանի՞ ընկույզով և քանի՞ չամիչով թխվածքաբլիթ թխեց տատիկը, եթե գիտենք, որ չամիչով թխվածքաբլիթները 7-ով քիչ էին ընկույզով թխվածքաբլիթներից։
Լուծում
23+7=30 ընկույզ
30+27=57
Պատ․՝57
29․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Սևուկը և Շեկլիկը միաժամանակ բազմոցից ցած թռան և վազեցին դեպի կերակրաամանին։ Շեկլիկը ավելի շուտ հասավ։ Ո՞ր կատվի արագությունն էր ավելի փոքր։

Ա․ Շեկլիկի Բ․ Սևուկի
Պատ՝ Սևուկինը
Բ․ Անահիտը, մայրիկը և տատիկը շատ են սիրում կենդանիներ։ Մայրիկը սիրում է կատու, իսկ տատիկը չի սիրում շուն ու կատու։ Ի՞նչ կենդանի է սիրում Անահիտը։

Պատ․՝կրիա
30․ Կռահի՛ր թիվը։
Ա․ Զույգ երկնիշ թիվ է, տասնավորը 3 է, և բազմապատիկ է 4-ին։
Պատ․՝32
Բ․ Պարունակում է 12 տասնյակ, կենտ է, փոքր է 122-ից։
Պատ․՝121
Գ․ Ամենամեծ զույգ քառանիշ թիվն է։
Պատ․՝9998
Դ․ Ամենափոքր կենտ եռանիշ թիվն է։
Պատ․՝101
31․ Դի՛ր փակագծեր այնպես, որ ստանաս հավասարություն։
80 – (60-40)։20 = 79
80 – 60 + (40 : 20) = 22
80 : (40 – 20) + 20 = 24
80 : (40 – 20 + 20) = 2
32. Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Տիգրանը 8 տարեկան է: Նրա քույրը՝ մեկ տարով մեծ, իսկ եղբայրը մեկ տարով փոքր է Տիգրանից: Որքա՞ն է այս երեք երեխաների տարիքների գումարը:
Լուծում
Տիգրան-8
Քույրը-9
Եղբայրը-7
8+9+7=24
Պատ՝․24
Բ․Խզբզ ձիու համար երեխաները բերեցին 20 խնձոր: Ամեն օր նա ուտում է երկու խնձոր: 11-րդ խնձորը Խզբզ ըկերավ չորեքշաբթի: Շաբաթվաո՞ր օրն էր նա սկսելու տելիր գազարները:
Լուծում
20-12=8
Չորեք շաբթի
Հինգշաբթի 6
Ուրբատ 4
Շաբատ 2
Կիրակի 0
Պատ․՝Ուրբաթ
Գ․ Եվան որոշեց թելերով երկգույն թևնոցներ հյուսել իր ընկերուհիների համար։ Քանի՞ տարբեր թևնոց կստացվի, եթե Եվան ունի սպիտակ, դեղին, կարմիր և կապույտ գույնի թելեր։
Լուծում
Սպիտակ Կապույտ Կարմիր Դեղին
Սպիտակ-Կապույտ, Սպիտակ-Կարմիր, Սպիտակ-դեղին
Կարմիր-դեղին Կապույտ-Կարմիր Կապուկտ-Դեղին
Պատ՝․6
Դ․ Տուփում կա 5 կանաչ, 2 կարմիր, 7 կապույտ մատիտ։ Առանց նայելու ամենաքիչ քանի՞ մատիտ հանենք, որ գոնե մեկ կապույտ մատիտ դուրս գա։
Լուծում
5+2=7
7+1=8
Պատ՝․8
33․Պատմի՛ր 206 400 թվի մասին:
- Թիվը գրի՛ր տառերով.
Երկու հարյուր վեց հազար չորս հարյուր
- Ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով
200000+6000+400
- Հարևան թվերն են
206401, 205999
- Հաջորդող թիվն է
206401
- Նախորդող թիվն է
205999
6. Մեծացրո՛ւ 112.014-ով, 78013-ով.
2 | 0 | 6 | 4 | 0 | 0 | |
+ | 7 | 8 | 0 | 1 | 3 | |
2 | 8 | 4 | 4 | 1 | 3 |
2 | 0 | 6 | 4 | 0 | 0 | |
+ | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 4 |
3 | 1 | 8 | 4 | 1 | 4 |
7. Փոքրացրո՛ւ 104938-ով, 23472-ով.
2 | 0 | 6 | 4 | 0 | 0 | |
— | 1 | 0 | 4 | 9 | 3 | 8 |
1 | 0 | 1 | 4 | 6 | 2 |
2 | 0 | 6 | 4 | 0 | 0 | |
— | 2 | 3 | 4 | 7 | 2 | |
1 | 8 | 2 | 9 | 2 | 8 |
8. Մեծացրո՛ւ 10 անգամ.
206400×10=2064000
9. Փոքրացրո՛ւ 100 անգամ.
206400×100=20640000
10. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենափոքր վեցանիշ թիվը. 200046
206400- 240060, 420060, 642000, 246000, 624000, 426000, 260004, 260040, 640020, 200046, 642000:
11. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենամեծ վեցանիշ թիվը 642000
12. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր 5 հատ վեցանիշ թիվ. 642000, 420060, 420006, 624000, 246000:
13. Կազմածդ թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով.
246000, 420006, 420060, 624000, 642000:
34․Հաշվի ՛արարտահայության արժեքը։
600 ։ 60 + 2400 ։ 600 + 500 x 4 = 2014
600:60=10
2400:600=4
500×4=2000
10+4+2000=2014
- 80 + ( 54 — 240 : 60 ) : 50 = 7
240:60=4
54-4=50
50:50=1
480:80=6
6+1=7
90: 9 — 50 x ( 360 — 40 x 9 ) =10
40×9=360
360-360=0
50×0=0
90:9=10
10-0=10
35․Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Խանութը ստացավ երկու արկղ լոլիկ ։ Առաջին արկղում կար 80 կգ լոլիկ, երկրորդ արկղում՝ 2 անգամ ավելի։ Դրանից վաճառվեց 125 կգ լոլիկ։ Ինչքա՞ն լոլիկ մնաց խանութում։
Լուծում
80×2=160
160-125=35
Պատ․՝35կգ
Բ․ Սրճարանը ստացավ երեք տուփ թխվածքաբլիթ։ Առաջին տուփում կար 80 թխվածքաբլիթ, երկրորդ տուփում՝ 2 անգամ քիչ, քան առաջին տուփում։ Երրորդ տուփում կար այնքան թխվածքաբլիթ, որքան առաջին և երկրորդ տուփերում միասին։ Դրանից վաճառվեց 110 թխվածքաբլիթը։ Քանի՞ թխվածքաբլիթ մնաց։
Լուծում
80:2=40 երկրորդ տ
80+40=120 երրորդ
80+40+120=240
240-110=130
Պատ․՝130
Ա․ Խանութը ստացավ երկու արկղ լոլիկ ։ Առաջին արկղում կար 80 կգ լոլիկ, երկրորդ արկղում՝ 2 անգամ ավելի։ Դրանից վաճառվեց 125 կգ լոլիկ։ Ինչքա՞ն լոլիկ մնաց խանութում։
Լուծում
80×2=160
160+80
160-125=35
Պատ․՝35կգ
Բ․ Սրճարանը ստացավ երեք տուփ թխվածքաբլիթ։ Առաջին տուփում կար 80 թխվածքաբլիթ, երկրորդ տուփում՝ 2 անգամ քիչ, քան առաջին տուփում։ Երրորդ տուփում կար այնքան թխվածքաբլիթ, որքան առաջին և երկրորդ տուփերում միասին։ Դրանից վաճառվեց 110 թխվածքաբլիթը։ Քանի՞ թխվածքաբլիթ մնաց։
Լուծում
80:2=40 երկրորդ տ
80+40=120 երրորդ
80+40+120=240
240-110=130
Պատ․՝130
Ա․ Խանութը ստացավ երկու արկղ լոլիկ ։ Առաջին արկղում կար 80 կգ լոլիկ, երկրորդ արկղում՝ 2 անգամ ավելի։ Դրանից վաճառվեց 125 կգ լոլիկ։ Ինչքա՞ն լոլիկ մնաց խանութում։
Լուծում
80×2=160
160+80
160-125=35
Պատ․՝35կգ
36. Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
Գումարելի | 4057 | 3019 | 54 | 7582 | 1452 | 1400 | 858 | 2557 |
Գումարելի | 658 | 2481 | 5452 | 2410 | 13423 | 7400 | 985 | 4174 |
Գումար | 4715 | 3500 | 5402 | 9992 | 14875 | 8000 | 1400 | 6751 |
37․Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
4800 ։ 600 x (20 + 4 x 20): 400 =2
6400 : 80 + (70 x 30 – 50 x 4) =90
50 x 800 – 1000 : (25 x 40 ) =39999
25×40=1000
1000:1000=1
50×800=40000
40000-1=39999
8000 : (160 : 2 ) + 700 x 70 =49100
160:2=80
8000:80=100
700×70=49000
100+49000=49100
38․Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Եվան հեքիաթների գիրքը սկսեց կարդալ ապրիլի 3-ին և այն վերջացրեց մայիսի 2-ին։ Քանի՞ էջանոց էր այդ գիրքը, եթե Եվան կարդում էր ամեն օր, օրական 4 էջ։
Լուծում
30×4=120
Պատ․՝120էջ
Բ․ Ռազմիկը խնդրագրքի խնդիրները սկսեց լուծել մարտի 27-ից և ավարտեց ապրիլի 10-ին։ Քանի՞ խնդիր լուծեց Ռազմիկը, եթե նա օրական լուծում էր 10 խնդիր։
Լուծում
14×10=140
Պատ․՝140
Գ․ Տիգրանը, օրական կարդալով 5 էջ, ապրիլի 7-ին սկսեց կարդալ Ամեն ինչ տիեզերքի մասին հանրագիտարանը և այն ավարտեց մայիսի 12-ին։ Քանի՞ էջից էր բաղկացած հանրագիտարանը։
Լուծում
35×5=175
Պատ․՝175 էջ
Դ․ Ալեքսանդրը, ապրիլի 4-ից սկսած․10 օր շարունակ, ամեն օր լուծեց 7 խնդիր։ Ընդամենը քանի՞ խնդիր լուծեց Ալեքսանդրը։
Լուծում
10×7=70
Պատ․՝70 խնդիր
39․ Գուշակի՛ր՝ ինչ թիվ եմ։
Երկնիշ եմ, կենտ եմ, պատիկ եմ 7-ին, թվանշաններիս գումարը 3 է։
Պատ․՝21
Երկնիշ եմ, զույգ եմ, պատիկ եմ 20-ին, թվանշաններիս գումարը 4 է։
Պատ․՝22
Եռանիշ եմ, կլոր եմ, հարյուրավորս 2 է, թվանշաններիս գումարը 7 է։
Պատ․՝232
Քառանիշ եմ կլոր եմ, բաժանվում եմ 100-ի, թվանշաններիս գումարը 1 է։
Պատ․՝1000
40․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Հաշվի՛ր այն երեք թվերի գումարը, որոնցից առաջինը 450 է, երկորդը 10 անգամ փոքր է առաջինից, իսկ երրորդը 5 անգամ մեծ է երկորդից։
Առաջին-450
Երկորդը-450:10=45
Երրորդը-45×5=225
Լուծում
450+45+225=720
Պատ՝․720
Բ․ Գտի՛ր այն երեք թվերի գումարը, որոնից առաջինը 2500 է, երկորդը առաջինից 10 անգամ փոքր է, իսկ երրորդը առաջինից 10 անգամ մեծ է։
Առաջինը-2500
Երկորդը-2500:10=250
Երրորդը-250×10=2500
Լուծում
2500+250+2500=5250
Պատ․՝5250
Գ․ Երեք թվերի գումարը 8000 է։ Առաջին գումարելին 1800 է, որը 2 անգամ փոքր է երկրորդ գումարելիից։ Գտի՛ր երրորդ գումարելին։
Առաջին-1800
Երկրորդ-1800×2=3600
Երրորդ-x
Լուծում
1800+3600+x=8000
5400+x=8000
X=8000-5400=2600
Պատ․՝2600 երրորդ գումարելին
Դ․ Երեք թվերի գումարը 18500 է։ Առաջին գումարելին 4500 է, երկրորդ գումարելին 2 անգամ մեծ է առաջինից։ Գտի՛ր երրորդ գումարելին։
Առաջին-4500
Երկրորդ-4500×2=9000
Երրորդ-x
Լուծում
4500+9000+x=18500
13500+x=18500
18500-13500=5000
Պատ․՝5000
41․ Տրված թվերը գրի՛ր տառերով։
15495
Տասնհինգ հազար չորս հարույր իննսունհինգ
35410
Երեսունհինգ հազար չորս հարյուր տաս
64600
Վաթսունչորս հազար վեց հարյուր
97801
Իննսունյոթ հազար ութ հարյուր մեկ
654187
Վեց հարյուր հիսունչորս հազար հարյուր ութսունյոթ
485950
Չորս հարյուր ութսունհինգ հազար ինը հարյուր հիսուն
475100
Չորս հարյուր յոթանասուհինգ հազար հարյուր
650547
Վեց հարյուր հիսուն հազար հինգ հարյուր քառասունյոթ
478001
Չորս հարյուր յոթանասունութ հազար մեկ
43․ Տրված թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով։
15495
10000+5000+400+90+5
35410
30000+5000+400+10
64600
60000+4000+600
97801
90000+7000+800+1
654187
600000+50000+4000+100+80+7
485950
400000+80000+5000+900+50
475100
400000+70000+5000+100
650547
600000+50000+5000+40+7
478001
400000+70000+8000+1
44․ Տրված թվերը դասավորի՛ր նվազման կարգով։
654187
650547
485950
478001
475100
97801
64600
35410
15495
45․ Տրված թվերի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր և հնարավոր ամենամեծ թվերը՝համապատասխանաբար հնգանիշ և վեցանիշ։
15495-14559, 95541
35410-10345, 54310
64600-40066, 66400
97801-10789, 98710
654187-145678,876541
485950-405589, 985540
475100-100457, 754100
650547-405567, 765540
478001-100478, 874100
46․Պատմի՛ր 674820 թվի մասին:
- Թիվը գրի՛ր տառերով.
Վեց հարյուր յոթանասունչորս հազար ութ հարյուր քսան
- Ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով
600000+70000+4000+800+20
- Հարևան թվերն են
674821, 674819
- Հաջորդող թիվն է
- 674821
- Նախորդող թիվն է
674819
6. Մեծացրո՛ւ 258.145-ով, 80813-ով.
6 | 7 | 4 | 8 | 2 | 0 | |
+ | 2 | 8 | 5 | 1 | 4 | 5 |
9 | 5 | 9 | 9 | 6 | 5 |
6 | 7 | 4 | 8 | 2 | 0 | |
+ | 8 | 0 | 8 | 1 | 3 | |
7 | 5 | 5 | 6 | 3 | 3 |
7. Փոքրացրո՛ւ 40937-ով, 203451-ով.
6 | 7 | 4 | 8 | 2 | 0 | |
— | 4 | 0 | 9 | 3 | 7 | |
6 | 3 | 3 | 8 | 8 | 3 |
6 | 7 | 4 | 8 | 2 | 0 | |
— | 2 | 0 | 3 | 4 | 5 | 1 |
4 | 7 | 1 | 3 | 6 | 9 |
- Մեծացրո՛ւ 100 անգամ
674820x100=67482000
- Փոքրացրո՛ւ 10 անգամ.
674820:10=67482
- Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենափոքր վեցանիշ թիվը.
674820 — 204678
- Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենամեծ վեցանիշ թիվը.
674820-876420
- Թվի թվանշաններով կազմի՛ր 5 հատ վեցանիշ թիվ.
674820, 876420, 204678, 468720, 264870, 6478420:
- Կազմածդ թվերը դասավորի՛ր նվազման կարգով.
876420, 674820, 6478420, 468720, 264870, 204678:
47․ Որոշի՛ր յուրաքանչյուր առարկայի արժեքը։

Լուծում
200:2=100 մեկ ռետին
450-100=300մեկ մկրատը
450-300=150մեկ քանոնը
Պատ․՝100 300 150
Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից մեկական գնելու համար։
Լուծում
300+100+150=550
Պատ․՝550
Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից տասական գնելու համար։
Լուծում
550×10=5500
Պատ․՝5500
49․ Պատմի՛ր 206 400 թվի մասին:
- Թիվը գրի՛ր տառերով.
Երկու հարյուր վեց հազար չորս հարյուր
- Ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով
200000+6000+400
- Հարևան թվերն են
206401, 206399
- Հաջորդող թիվն է
- 206401
- Նախորդող թիվն է
- 206399
6. Մեծացրո՛ւ 112.014-ով, 78013-ով.
2 | 0 | 6 | 4 | 0 | 0 | |
+ | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 4 |
3 | 1 | 8 | 4 | 1 | 4 |
2 | 0 | 6 | 4 | 0 | 0 | |
+ | 7 | 8 | 0 | 1 | 3 | |
2 | 8 | 4 | 4 | 1 | 3 |
7. Փոքրացրո՛ւ 104938-ով, 23472-ով.
2 | 0 | 6 | 4 | 0 | 0 | |
— | 1 | 0 | 4 | 9 | 3 | 8 |
1 | 0 | 1 | 4 | 6 | 2 |
2 | 0 | 6 | 4 | 0 | 0 | |
— | 2 | 3 | 4 | 7 | 2 | |
1 | 8 | 2 | 9 | 2 | 8 |
- Մեծացրո՛ւ 10 անգամ.
206400×10=2064000
- Փոքրացրո՛ւ 100 անգամ.
206400:100=20064
- Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենափոքր վեցանիշ թիվը.
200046
- Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենամեծ վեցանիշ թիվը.
642000
- Թվի թվանշաններով կազմի՛ր 5 հատ վեցանիշ թիվ.
642000, 200046, 246000, 426000, 624000,400026:
13. Կազմածդ թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով.
200046, 246000, 400026, 426000, 624000, 642000:
50․ Որոշի՛ր յուրաքանչյուր առարկայի արժեքը։

Լուծում
800-650=150քանոն
400-150=250վրցին
650-250=400մկրատ
Պատ․՝ 150 250 400
Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից մեկական գնելու համար։
Լուծում
150+250+400=800
Պատ․՝800
Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից տասական գնելու համար։
Լուծում
800×10=8000
Պատ․՝
51․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Մի դաշտից հավաքեցին 340 կգ լոլիկ, մյուսից՝ 560 կգ։ Ամբողջ լոլիկը լցրին 10 կգ տարողությամբ արկղերի մեջ։ Հաշվի՛ր, թե քանի արկղ օգտագործվեց։
Լուծում
340+560=900
900:10=90
Պատ․՝90
Բ․ Այգեգործը մի ծառից քաղեց 40 կգ ծիրան, իսկ մյուսից՝ 4 անգամ ավելի և հավասարապես տեղավորեց 20 արկղի մեջ։ Քանի՞ կիլոգրամ ծրան նա լցրեց յուրաքանչյուր արկղի մեջ։
Լուծում
40×4=160
160:20=8
Պատ․՝8
Գ․ Կարմիր և կապույտ ժապավենների ընդհանուր երկարությունը 850 մ է։ Քանի՞ մետր է կարմիր ժապավենը, եթե գիտենք, որ այն 250 մետրով երկար է կապույտ ժապավենից։
Լուծում
850-250=600
600:2=300կապույտ
300+250=550
Պատ․՝550
Դ․ Մեծ և փոքր լողավազաններում միասին լողում է 45 երեխա։ Քանի՞ երեխա է լողում փոքր լողավազանում, եթե գիտենք, որ մեծ լողավազանում 5-ով շատ երեխա է լողում։
Լուծում
45-5=40
40:2=20
Պատ․՝20 երեխա
Ե․ Նիկան գնել է 4 կոնֆետ, իսկ Անուշիկը՝ 7կոնֆետ։ Ինչքա՞ն գումար է վճարելու Անուշիկը, եթե գիտենք, որ Նիկան վճարել է 200 դրամ։
Լուծում
200:4=50 դրամ մեկ կոնֆետը
50×7=350
Պատ․՝350
52․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
8000 + (3200: 400x 100) =9000
3200:400=8
8×100=1000
8000+1000=9000
(6500 – 200 x 30) x 450 =24500
200×30=600
6500-600=5900
5900×450=24500
1800 : (80 x 50 : 20) = 90
80×50=400
400:20=20
1800:20=90
1 x (654 x 40 + 1200 x 6) =9804
654×40=2604
1200×6=7200
7200+2604=9804
1×9804=9804
53. Տրված թվ/երը գրի՛ր տառերով։
20451
Քսան հազար չորս հարյուր հիսունմեկ
35740
Երեսունհինգ հազար յոթ հարյուր քառասուն
30045
Երեսուն հազար քառասունհինգ
64009
Վաթսունչորս հազար ինը
300474
Երեք հարյուր հազար չորս հարյուր յոթանասունչորս
395007
Երեք հարյուր իննսունհինգ հազար յոթ
740009
Յոթ հարյուր քառասուն հազար ինը
600780
Վեց հարյուր յոթանասունութ հազար
43․ Տրված թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով։
20451
20000+4000+50+1
35740
30000+5000+700+40
30045
30000+40+5
64009
60000+4000+9
300474
30000+4000+70+4
395007
30000+9000+500+7
740009
70000+4000+9
600780
60000+700+80
44․ Տրված թվերը դասավորի՛ր նվազման կարգով։
740009
600780
395007
300474
64009
35740
30045
20451
45․ Տրված թվերի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր և հնարավոր ամենամեծ թվերը՝համապատասխանաբար հնգանիշ և վեցանիշ։
20451-10245, 54210
35740-30457, 75430
30045-30045, 54300
64009-40069, 96400
300474-300447, 744300
395007-300579, 975300
740009- 400079, 974000
600780-600078, 876000
46․ Լրացրո՛ւ ապրիլ ամսվա օրացույցը։
երկուշաբթի | երեքշաբթի | չորեքշաբթի | հինգշաբթի | ուրբաթ | շաբաթ | կիրակի |
30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
Ամսի քանի՞սն էր
Այսօր ամսի քանի՞սն է։ | 26 |
Քանի՞ երեքշաբթի օր ունի ապրիլը։ | 4 |
Քանի՞ ուրբաթ օր ունի ապրիլը։ | 4 |
Քանի՞ օր ենք ապրիլին դպրոց հաճախելու։ | 21 |
Ամսի քանի՞սն էր երկու օր առաջ։ | 24 |
Ամսի քանի՞սն էր 3 շաբաթ առաջ։ | 5 |
Ամսի քանի՞սն էր 20օր առաջ։ | 6 |
Ամսի քանի՞սն էր մեկ ամիս առաջ։ | 26 |
Ամսի քանի՞սը կլինի
Երկու օր հետո | 28 |
Տասը օր հետո | 6 |
Մեկ շաբաթ հետո | 3.05 |
Երեք շաբաթ հետո | 17.05 |
25 օր հետո | 22.05 |
Մեկ ամիս հետո | 26.05 |
Շաբաթվա ի՞նչ օր էր
Երեկ | Շաբատ |
Երեք օր առաջ | Հինգշաբթի |
Մեկ շաբաթ առաջ | Կիրակի |
2 շաբաթ առաջ | կիրակի |
Շաբաթվա ի՞նչ օր կլինի
Վաղը | Երկուշաբթի |
Հինգ օր հետո | Որբաթ |
Մեկ շաբաթ հետո | Կիրակի |
Մեկ ամսի հետո | Կիրակի |
Ինչպիսի՞ եղանակ է այսօր
արևոտ | ամպամած | անձևային | Քամոտ |
ամպամած | անձևային |
47․ Ո՞ր թիվն եմ։
Երկնիշ եմ, կլոր եմ, 8-ի պատիկ եմ, թվանշաններիս գումարը 4 է։
Պատ՝40
Երկնիշ եմ, կենտ եմ, 9-ի պատիկ եմ, թվանշաններիս գումարը 9 է։
Պատ՝․81
Եռանիշ եմ, կլոր եմ, բաժանվում եմ 100-ի, թվանշաններիս գումարը 5 է։
Պատ՝․500
Եռանիշ եմ, կենտ եմ, թվանշաններս նույնն ես, թվանշաններիս գումարը բաժանվում է 9-ի։
Պատ․՝333
Քառանիշ եմ, հազարավորս 5 է, հարյուրավորս 3 է, բաժանվում եմ 100-ի։
Պատ․՝5300