Մաթեմատիկա

4-րդ դասարան

Առաջադրանքների միջոցով ծանոթացում սովորողների հետ
  • Թվաբանական գործողություններ. բազմապատկում և բաժանում
  • Երկրաչափական պատկերներ և հասկացություններ
  • Չափումներ և չափման միավորներ
  • Տեքստային խնդիրներ

Առաջադրանքներ.

1.Գրի՛ր  այն  թվերը,  որոնք  պարունակում  են՝               

ա) 5հ.  6տ.  9մ. =569

     4հ. 1տ. 0մ.=410

բ)Թիվը  ներկայացրու՛   կարգային  գումարելիների  գումարի  տեսքով.

   567 = 5հ․ 6տ․ 7մ․

2.Գտի՛ր  անհայտ    բաղադրիչը.                  

    {  273} + 127 = 400                                                  {  864 }  — 348 = 516

400-127=273 516+348=864

3.Գրի՛ր  սյունակով  և հաշվի՛ր.                 

  527 + 148=675                          951 – 347=604

527951
148347
675604

  344 + 479 =823                        841 – 352=569

344841
479352
823569

4.Համեմատի՛ր.  ( > , < , = )                   

  278 < 342        462 >402

  954 > 938

5.Հաշվի՛ր  արտահայտության   արժեքը.  

   6 x 9  + 35 :  5 =61

6×9=54

35:5=7

54+7=61

6.ա)Հռոմեական  թվանշանները   ներկայացրո՛ւ    թվերի  տեսքով. 

XVIII =18

XXXI =31

բ) Թվերը գրի՛ր հռոմեական թվագրությամբ.

47  =XLVII

24  =XXIV

գ)Գրի՛ր հին հայկական թվագրությամբ:

 15 –ԺԵ

27 –ԻԷ

  1. Լուծի՛ր խնդիրը.

Այգում առաջին օրը տնկեցին 212 ծառ,  իսկ երկրորդօրը՝  28-ո վ պակաս:  Ընդամենը քանի՞ ծառ տնկեցին այդ երկու  օրում:

Լուծում

  1. 212-28=184
  2. 212+184=396

Պատ՝․396 ծառ

8.Ճշմարիտ  դատողությունների համարները շրջագծի՛ր , իսկ ոչ ճշմարիտը ջնջի՛ր  (X) :

ա) Թվին  0 գումարելիս ստանում են նույն թիվը:

բ) Երկու հավասար թվերի տարբերությունը  0 է:

գ) Երկու հավասար թվերի տարբերությունը   1  է: x

9.Ուղղանկյան մի կողմը 80 սմ է, իսկ մյուսը՝ 2 սմ-ով ավելի: Որքա՞ն է ուղղանկյան մեծ կողմի երկարությունը:

Պատ՝․ 82 սմ

10.Լիլիթն առաջին օրը կարդաց 30 էջ, իսկ երկրորդ օրը՝ 3 էջով պակաս: Քանի՞ էջ կարդաց Լիլիթը երկրորդ օրը:

Լուծում

30-3=27

Պատ՝․27 էջ

11Խանութում 90 դեղձերը տեղավորված են արկղերում՝ 30-ական դեղձ յուրաքանչյուր արկղում: Քանի՞ արկղ պահանջվեց:

Պատ․՝ 3 արկղ

12. 3 փաթեթներում կա 30 մ գործվածք: Պարզիր, թե քանի՞ փաթեթ է պետք 70 մ գործվածք ստանալու համար:

Լուծում

30:3=10

70:10=7

Պատ՝. 7 փաթեթ

13. Առաջին թիվը 60-ն է, իսկ երկրորդը առաջինից մեծ է 7-ով: Գտիր երկու թվերի գումարը:

60+7=67 Լուծում

60+67=127

Պատ՝․ 127

14. Մարիամը 40 դրամ վճարեց մատիտի համար, 70 դրամով ավելի` գրիչի համար, և 100 դրամ վճարեց տետրի համար: Ընդամենը քանի՞ դրամ վճարեց Մարիամը:

Լուծում

70+40=110

110+100+40=250

Պատ՝․ 250 դր

15. Հետիոտնը, հեծանվորդը և մարդատար մեքենան անցան որոշակի ճանապարհներ: Հեծանվորդն անցավ 8 կմ, հետիոտնը` հեծանվորդից 2 անգամ քիչ, մեքենան՝ հետիոտնից 110 կմ-ով շատ: Քանի՞ կմ անցան հետիոտնը և մեքենան:

8:2=16 հետիոտն

110+16=126 մեքենա

16+126=142

Պատ՝.142 Կմ

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s