- Հաշվի՛ր՝ օգտվելով բազմապատկման զուգորդական հատկությունից.
- 6 x 40 x 5=1200
- 6x(40×5)=1200
- 40×5=200
- 200×6=1200
- 5 x 20 x 314 =31400
- (5×20)x314=31400
- 5×20=100
- 100×314=31400
- 70 x 50 x 40 =14000
- 70x(50×40)=14000
- 50×40=200
- 200×70=14000
- 6 x 5 x 6 x 5 x 6 x 5 =27000
- (6 x 5) x( 6 x 5) x (6 x 5)
- 6×5=30
- 6×5=30
- 6×5=30
- 30x30x30=27000
- Վերականգնի՛ր հավասարությունը.
- 2 կմ 350 մ + 650մ= 3 կմ
- 3կմ — 2կմ 350մ=650մ
- 7 կմ 550 մ + 2կմ 450մ= 10 կմ
- 10կմ — 7կմ 550մ=2կմ 450մ
- 2 մ 25 սմ+ 75սմ = 3 մ
- 3մ-2մ 25սմ=75սմ
- 2 սմ 2 մմ +12սմ 8մմ = 15 սմ
- 15սմ=(14սմ+1սմ)
- 1սմ=10մմ
- 14սմ10մմ-2սմ2մմ=12սմ 8մմ
- Դպրոցում սովորում են 450 սովորող: Հաշվե՛ք, թե քանի՞ աղջիկ և քանի՞ տղա է սովորում՝ իմանալով, որ տղաները 12-ով շատ են աղջիկներց:
Լուծում
450-12=438
438:2=219 աղջիկ
219+12=231 տղա
Պատ՝. 231 տղա 219 աղջիկ
Հաշվի՛ր օգտվելով գումարման հատկություններից
24+48+6=78
24+6+48=78
24+6=30
48+30=78
80+320+332=732
320+80+332=732
320+80=400
400+332=732
170+30+193
170+30+193
170+30=200
200+193=293
99 + 999 + 9999 + 1 + 1 + 1=11100
99+1=100
999+1=1000
9999+1=10000
10000+1000+100=11100
17 + 18 +19 +20 + 21 + 22 + 23=140
(17 + 23) +(18+ 22)+(19 +21)+20 =140
17+23=40
18+22=40
19+21=40
40+40+40+20=140
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը
427400 : ( 4 x 50 ) – ( 34 x 66 – 345 ) : 3 =1505
4×50=200
34×66=2244
2244-345=1899
1899:3=633
427400:200=2137
2137-633=1505
- Երեք արկղում միասին կա 135 կգ խնձոր: Առաջինում կա 15 կգ ավելի, քան երրորդում, իսկ երկրորդում՝ 12 կգ ավելի, քան երրորդում: Որքա՞ն խնձոր կա յուրաքանչյուր արկղում:
Լուծում
135-15=120
120-12=108
108:3=36 երորրդ տուփ
36+15=51 առաջին տուփ
36+12=48 եկրորրդ տուփ
Պատ՝. 51 առաջին տուփ 48 եկրորրդ տուփ 36 երորրդ տուփ